Region

Svečana akademija povodom Dana Republike Srpske u Banjaluci: U dvorani Borik Vučević i Brnabić

Komentari

Autor: Tanjug

08/01/2025

-

16:29

Svečana akademija povodom Dana Republike Srpske u Banjaluci: U dvorani Borik Vučević i Brnabić
Svečana akademija povodom Dana Republike Srpske u Banjaluci: U dvorani Borik Vučević i Brnabić - Copyright Tanjug/ Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević

veličina teksta

Aa Aa

Svečana akademija povodom obeležavanja Dana Republike Srpske, 9. januara, održana je u Banjaluci u prisustvu visokih zvaničnika Srpske i Srbije, kao i patrijarha srpskog Porfirija koji je poručio da bez mira nema sabornosti.

Cela Republika Srpska danas praznuje u bojama naše najlepše trobojke u čast svog rođendana, poručila je predsedavajuća i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović. Premijer Miloš Vučević je pozvao na srpsku slogu, podsećajući da je Dejtonski sporazum doneo mir.

Akademiji nije prisustvovao predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je na kućnom oporavku nakon komplikovanog hirurškog zahvata u jednoj beogradskoj klinici početkom decembra prošle godine.

 

TANJUG/VLADA REPUBLIKE SRPSKE BIRO ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU

 

Nakon akademije, premijer Vučević, Brnabić i članovi Vlade Srbije prisustvovaće svečanom prijemu u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske, povodom 9. januara, Dana Republike.

Centralno obeležavanje Dana Republike sa defileom najavljeno je za sutra, a u petak, trećeg dana, Svečana akademije biće održana u Brčko distriktu.

ANJUG/ FOTO SRNA/ BORISLAV ZDRINJA

 

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je ranije danas da Republika Srpska i ovaj 9. januar dočekuje ponosno.

Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine, pre ratnih dešavanja u BiH, nastala pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.

Srpska svake godine brojnim aktivnostima obeležava Dan Republike, a ove godine ovaj datum se obeležava pod sloganom "Za vječnost rođena".

Vučević: Samo tri naroda mogu graditi budućnost BiH, bez ponižavanja srpskog

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da samo sva tri konstitutivna naroda mogu zajedno graditi bolju budućnost u BiH, a da grdno greše oni koji smatraju da će ponižavanjem srpskog naroda izgraditi održiv mir i stabilnost.  Vučević je naveo da je Dejtonski mirovni sporazum doneo okvir koji je zaustavio strašni rat i patnju svih naroda na prostoru Bosne i Hercegovine i koji je uvažio narodne težnje i realnost.

"Republika Srbija kao garant Dejtonskog sporazuma čvrsto stoji na poziciji da su bilo kakve promene moguće samo uz apsolutnu saglasnost sva tri konstituivna naroda i oba entiteta BiH", rekao je Vučević.

On je istakao da danas vidimo svesne namere da se Dejtonski okvir naruši i sruši.   

"Republika Srbija predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem,  nudila je i danas nudi nemali broj inicijativa i projekata na korist svim narodima koji žive u Bosni i Hercegovini. I po pravilu, bez razmišljanja, oni su odbijani iz određenih centara moći koji ne uvažavaju interese svih naroda na ovim prostorima", rekao je Vučević. 

Tanjug/ Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević

 

On je naglasio da po svim ključnim pitanjima koje određuju budućnost moramo imati potpuno razumevanje i slogu.  

"Politički život mora biti takav da na prvom mestu uvažava nacionalni interes i da pravda bude ideja vodilja.  Sve naše razlike, sva naša nerazumevanja ili interesi  moraju da se podrede pred potrebom ostvarivanja sigurne budućnosti i opstanka srpskog naroda", poručio je Vučević. 

Vučević je naglasio da lično veruje u budućnost Balkana, koji će biti povezan ekonomijom, a ne rovovima. 

"Verujem u budućnost Balkana koji će pobediti opasnost depopulacije i Balkana čiji će ukras biti uspešna i bogata Republika Srpska", istakao je Vučević.

Premijer je dodao da veruje da naši narodi na Balkanu imaju znanje i sposobnost da razvijaju međusobne odnose u miru, da naša deca i potomci, ne idu u tuđe zemlje da traže mir i progres, nego da im to obezbedimo ovde. 

Patrijarh Porfirije: Praštanje je uslov za postojanje svake zajednice

Patrijarh srpski Porfirije poručio je na akademiji da je velika radost i blagoslov da kao pastiri idemo u goste svojim bližnjima u svako doba, a poseban blagoslov "za nas srpske episkope gde god da se nalazimo i za poglavara naše crkve jeste kada dođemo ovde u Republiku Srpsku".

Patrijarh je poručio da u Republiku Srpsku dolaze širom otvorenih srca i raširenih ruku, da bi se sa svojim narodom "u jednoj veri i ljubavi i nadi" grlili i slavili Gospoda Isusa Hrista.

"Posebna radost je kada dolazimo ovde na Slavu Republike Srpske. Ove godine Gospod je hteo da slava Republike Srpske, koja je istovremeno i rođendan Republike Srpske. bude po 33. put i rođendan i slava. To su godine punoće, godine našeg Isusa Hrista, u kojima je on postradao, ali što je i još važnije i vaskrsao", naveo je patrijarh Porfirije.

Tanjug/ Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević

 

Istakao je da je u toj tajni priroda i suština RS, koja kao i naš narod kroz vekove u svome 33-godišnjem trajanju, prolazi kroz različita raspeća i iskušenja.

"Mi znamo da raspeće i iskušnje kao krst već sadrži tajnu trijmufa, pobede, vaskrsenja. Kada god prolazimo kroz stradanja kao narod pravoslavni srpski ne samo da nismo bez nade u stradanju, već imamo Republiku Srpsku i srpski pravoslavni narod Srpske i zato od toga nema veće radosti za nas", rekao je patrijarh.

"Praštanje je najvažniji kamen u temelju svake zajednice od porodice preko komšiluka, grada, do mira u narodu i državi. Bez mira nema sabornosti, a mi smo stvoreni da budemo saborna bića, da budemo jedni. Dakle praštanje je uslov bez koga ne može postojati bilo koja zajednica, a kamo li zajednica i jedinstvo jednog naroda", poručio je patrijarh Porfirije.

Stevandić: RS čuva sebe i svoju budućnost, ne gradi mržnju prema drugima

Predsednik Narodne Skupštine Republike Srpske Nanad Stevandić rekao je danas na svečanoj akademiji povodom Dana Republike, 9. januara, da Republika Srpska, čuvajući sebe, svoju imovinu i svoje institucije, svoja prava i budućnost, ne gradi mržnju i ne izaziva neprijateljstvo prema konstitutivnim narodima, Bošnjacima i Hrvatima, drugom entitetu ili zajedničkoj Bosni i Hercegovini. 

"Sve što pokušaju da nam otmu više ćemo braniti, vraćati i slaviti. Zato je Dan Republike 9. januar", poručio je Stevandić.

On je podsetio da su grb Nemanjića i himna Bože pravde, koje su, kako je rekao, Srpskoj oteli i zabranili 2006. godine, službeno vraćeni pre deset dana.

"Republika Srpska nije list papira na kome se mogu prepraviti podaci o datumu rođenja. U duši i u kamenu uklesali su je najbolji tribuni i vojnici. Njeni prvi lideri su platili stravične kazne, jer nisu pristali da se odreknu svoga čeda koje je tek prohodalo. Neki su pokojni, a neki po belosvetskim kazamatima žive teške i poslednje dane što je pouka koja treba da zastraši sve nas koji danas dižemo glavu", rekao je Stevandić.

On je ocenio da je istorija našeg naroda sve do stvaranja Republike Srpske istorija stradanja, smrti i pogroma.  

"Izdržali smo više stotina godina turskih zuluma i satiranja, pa zatim nakon Balkanskih ratova iskusili odmah austrougarske zločine.  I tako desetkovani sa herojskom vojskom pobedili i njih i stigli do novog oslobođenja. Stvorili kraljevinu u kojoj su nam brzo ubili kralja, pa se sve isto ponovilo. U Drugom svetskom ratu u kojem su nas sa nacistima, genocidom uništavale i komšije koje smo prethodno oslobodili od austrougarskog zuluma", rekao je Stevandić.

ANJUG/ FOTO SRNA/ BORISLAV ZDRINJA

 

 

Dodao je da je narod na ovim prostorna preživeo i koncentracione logore i da se i nakon toga nisu odrekli svog imena i zemlje. 

"Važno, a možda i najvažnije, danas reći da je Republika Srpska stvorena nakon svih pobrojanih pogroma ubijanja i satiranja", rekao je on.

Istakao je da se Srbija nikada, i kada je bila u teškim vremenima, nije odrekla Republike Sprske i da pomogne narodu u Republici Srpskoj.

"U budućnosti nosimo to zajedničko nasleđe, da posle mnogo oslobođenja dođemo do ujedinjenja. Naravno, mislimo na duhovno i nacionalno ujedinjenje", poručio je Stevandić.
Istakao je da emocije čuvaju dušu, a da na njoj počiva tradicija junaštva i kultura. 

"Razum nam naređuje bolje ekonomske i geopolitičke strategije,  koje će nas još više ojačati i sačuvati u budućnosti, a emocije i razum kod nas moraju zajedno. I mi, braćo i sestre, moramo pomireno i saborno, jer samo tako pobeđujemo, a takvi smo i stvorili Republiku Srpsku pod jednom zastavom, grbom i himnom, nepodeljeni na četnike i partizane i kao takvi postali i ostali nesalomljivi i nepobedivi", rekao je on.

Dodao je da Republika Srpska nije neprijatelj nijednoj zemlji ni narodu. 

"Držimo se neutralno i nezavisno i ne odričemo svojih prijatelja.  To se danas, nažalost, knjiži kao veliki prekršaj,  pa nas surovo kažnjavaju, prete i sankcionišu.  Čini mi se da nas čak pomalo i mrze,  jedni zbog nepokornosti, a drugi zato što ne smeju, kao mi da dignu glavu", rekao je Stevandić.

Komentari (0)

Evropa