Briselske vesti

Zašto je poverenje u EU najniže u Srbiji? Jedan od razloga je informisanost, ali postoje i drugi faktori

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/12/2024

-

16:03

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Među članicama EU pozitivnu sliku o Uniji ima 44 od 100 građana, a poverenje u Evropsku komisiju je na istorijskom maksimumu, pokazuje jesenji Eurobarometer. 

Prema tom jesenjem istraživanju Evropske komisije, među svim državama koje su u procesu evrointegracija, u Srbiji građani najmanje veruju u tu zajednicu. 

Sitnim koracima Srbija se više od decenije kreće ka Evropi. Na tom putu, kome se kraj ne nazire, noge postaju umorne, a poverenje se gubi. Iako se beleži rast od dva odsto u odnosu na leto, Srbija je dalje iza ostalih zemalja Zapadnog Balkana kada je u pitanju poverenje u Evropsku uniju. Rast se beleži i u Gruziji, i Moldaviji, ali i Turskoj, čiji pregovori već dugo stoje u mestu. 

Građanima bi trebalo objasniti koje prednosti članstvo u Uniji donosi Srbiji, kažu u Evropskoj komisiji za Euronews. 

"Rekao bih da je na strani vlasti u Srbiji da objasne da je Evropska unija zapravo najvažniji politički i ekonomski partner za Srbiju i najveći donator Srbije, šta može da donese ljudima. Jer Evropska unija je već mnogo toga donela i može više. S druge strane, mislim da je Evropska unija, kao što sam rekao, to nije samo tehnički proces, to mora da objasni, takođe mora da bude na terenu. I to je ono što mi sada zapravo radimo sa planom rasta za Zapadni Balkan", kaže portparol Evropske komisije Gijom Mersje.

Jedan od razloga za nisku stopu poverenja u Srbiji jeste i informisanost građana. Informacijama se manipuliše, a od autoriteta ponekad dolaze zbunjujuće poruke, kaže Maja Bobić iz Međunarodnog evropskog pokreta. Nije sve, međutim, na strani Beograda. 

"Evropska unija posmatra proširenje, pogotovo sada kada se vratilo na scenu, kao bezbednosno pitanje. Pre svega mir i bezbednost. I onda kada vi kažete 'nama je to mnogo važno, ali zbog bezbednosti...' to ne zvuči baš toplo, dobro i emotivno. U komunikacijama i u tim velikim poduhvatima, kao što to jeste, držati zemlju i čitavo društvo na putu ka članstvu koje podrazumeva mnogo reformi, potrebno je da imate i jaku emociju", rekla je naša sagovornica. 

Na Zapadnom Balkanu najveće poverenje u EU imaju države koje u evrointegracijama najbrže napreduju, a Srbija je klaster u pregovorima sa Unijom poslednji put otvorila pre tačno tri godine. Zato bi možda otvaranje klastera 3 donelo drugačije brojke u narednom istraživanju javnog mnjenja.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa