Borelj: Govoriti o novim granicama i ratu je opasno i neprihvatljivo
Komentari10/05/2021
-11:03
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj istakao je da retorika koja dovodi u pitanje integritet BiH i poziva na novo crtanje granica mora da prestane, te dodao da će na današnjem sastanku šefova diplomatija EU "najvažnije pitanje biti situacija na Zapadnom Balkanu".
"Govoriti o secesiji, novim granicama, daljoj etničkoj podeli ili ratu, opasno je i neprihvatljivo", objavio je Borelj sinoć na svom blogu uoči rasprave ministara spoljnih poslova EU o zapadnom Balkanu.
On je naveo da se stav EU nije promenio i da taj blok podržava teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine i da je njena budućnost "kao ujedinjene i suverene države" u EU.
Borelj je ocenio da je stanje u BiH "izrazito teško" i da se politička atmosfera nedavno pogoršala, prenosi Hina.
Primetio je da su krajem prošle godine bosansko-hercegovačke vlasti "disfunkcionalno" odgovorile na migrantsku krizu, kao i da je "negativni spin" u razgovorima o izbornim i ustavnim reformama kulminirao pojavom "raznih non-papera", u kojim je kritikovana uloga EU i SAD i njihovi napori da pomognu u pregovorima.
"U jednom od tih non-pejpera predlagano je prekrajanje granica u regionu i podela Bosne i Hercegovine na etničkoj osnovi, što je pogoršalo atmosferu i dalo zamah secesionističkoj agendi i zapaljivim reakcijama", napisao je Borelj.
Zapadni Balkan - najvažnije pitanje
Šefovi dipolomatija EU sastaju se danas u Briselu, a glavna tačka dnevnog reda biće strateška debata o Zapadnom Balkanu.
Borelj je izjavio da će "najvažnije pitanje dana biti situacija na Zapadnom Balkanu".
"Želimo da sagledamo situaciju i vidimo kako možemo više da se angažujemo u regionu. Želimo da naglasimo važnost koju Zapadni Balkan ima za EU i kako EU može da ponudi bolju i jaču evropsku pespektivu regionu", kaže Borelj.
U Savetu EU najavljuju da će današnja ministarska debata o Zapadnom Balkanu biti posvećena geopolitičkom pristupu EU regionu, a da će jedan od fokusa biti na dijalogu Beograda i Prištine.
Ministri će saslušati izveštaj specijalnog predstavnika EU za dijalog Miroslava Lajčaka.
Istovremeno, razgovraće se i o uticaju trećih zemlja u regionu.
"Jasno je da se situacija poslednjih godina značajno promenila kada je reč o uticaju spolja na zemlje Zapadnog Balkana. EU ne predenduje na ekskluzivno prisustvo u regionu, ali je važno da bude prisutna i da bude vodeći igrač", poručuju iz Brisela.
U Briselu konstatuju da je strateški interes EU da bude "više prisutna" na Zapadnom Balkanu, uz napomenu da stabilnost regiona znači i stabilnost cele Evrope.
Komentari (0)