Biznis vesti

NIS: U Rafineriji nafte Pančevo puštena u rad solarna elektrana

Komentari

Autor: Tanjug

12/02/2025

-

15:52

NIS: U Rafineriji nafte Pančevo puštena u rad solarna elektrana
NIS: U Rafineriji nafte Pančevo puštena u rad solarna elektrana - Copyright Promo/NIS

veličina teksta

Aa Aa

Na krovovima objekata u okviru Rafinerije nafte Pančevo izgrađena je i puštena u rad solarna elektrana ukupne snage od 610 kWp, odnosno 550 kW priključne snage na električnu mrežu, saopštila je danas Naftna industrija Srbije (NIS) i navela da očekivana godišnja proizvodnja elektrane iznosi 656 MWh.

Solarna elektrana se sastoji od 1.053 fotonaponska panela pojedinačne snage 580 Wp i 13 invertora zbirne nominalne snage od 500 kW.

Proizvedena električna energija će se koristiti za potrebe pančevačke rafinerije.

Izgradnja solarne elektrane u okviru Rafinerije nafte Pančevo započeta je u aprilu 2024. godine i izgrađena je na krovovima pet objekata unutar prerađivačkog kompleksa NIS-a.

Nenad Pavlović iz NIS-a je ocenio da instalacija solarnih panela u industrijskom okruženju predstavlja kompleksan tehnički izazov i iskorak u daljem ozelenjavanju proizvodnje u ovoj rafineriji.

"Primenjene su najsavremenije tehnologije za optimizaciju i monitoring proizvodnje i, što je najvažnije, za postizanje najviše bezbednosti rada. Projekat je deo šire strategije kompanije usmerene na smanjenje ugljeničnog otiska i predstavlja rezultat strateškog opredeljenja NIS-a ka diversifikaciji poslovanja u pravcu zelene energije. Vrednost ove investicije iznosi više od 38 miliona dinara, a očekuje se da će biti dostignuto godišnje smanjenje emisije ugljen dioksida od oko 700 tona", rekao je on.

Iz NIS-a su naveli da je Rafinerija nafte Pančevo jedna je od najmodernijih i najzelenijih u ovom delu Evrope, a realizacijom ovog projekta, NIS nastavlja da bude jedan od lidera u primeni zelenih tehnologija.

Ovaj projekat je samo jedan u nizu koraka koje NIS preduzima u cilju razvoja obnovljivih izvora energije, a samo tokom prethodne godine puštene su u rad solarne elektrane na poslovnoj zgradi u Novom Sadu, skladištu derivata nafte, Pogonu za proizvodnju pijaće vode u Jazaku, dok su fotonaponske elektrane izgrađene i na 45 benzinskih stanica širom Srbije.

NIS planira da nastavi sa realizacijom projekata u oblasti solarnih tehnologija i drugih vrsta zelene energije.

AI Preporuka

Komentari (0)

Biznis