Baltičke zemlje "isekle kablove": Kako su tri države prekinule veze sa Rusijom i prešle na energetsku mrežu EU
Komentari10/02/2025
-19:47
![Baltičke zemlje "isekle kablove": Kako su tri države prekinule veze sa Rusijom i prešle na energetsku mrežu EU](/data/images/2025-02-10/308929_profimedia-0961236949_s.jpg)
"Kako se pripremiti za nestanak struje", piše u objavi na Fejsbuku Estonske spasilačke službe, civilne agencije za odbranu. Na slici je prikazana žena kako drži prenosnu bateriju, stoji uz sto na kom su napunjene flaše s vodom, baterijska lampa i druge potrepštine. Tako je Estonija, uz druge dve baltičke zemlje Litvaniju i Letoniju, odbrojavala dane do konačnog "oslobađanja" od jednog od poslednjih sovjetskih tragova - električne mreže kojom upravlja Rusija.
Tok električne energije između baltičkih zemalja Estonije, Letonije i Litvanije do Rusije zvanično je prekinut u subotu ujutru, nakon što su zvaničnici isključili prenosne linije mreže iz sovjetskog doba i pripremili se za pridruživanje ostatku Evrope, što se zvanično dogodilo u nedelju.
"Baltički energetski sistem je konačno u našim rukama, potpuno ga kontrolišemo", izjavio je litvanski ministar energetike Žigamantas Vaičiunas, prenosi AP.
![](/data/images/2025-02-10/308927_profimedia-0961626441_iff.jpg?t=1739187249)
Profimedia
U subotu su sve preostale linije između baltičkih zemalja i Rusije, Belorusije, te enklave Kalinjingrad, isključivane jedna po jedna. Litvanija je bila prva, gde je posebno napravljeni sat u centru Viljnusa odbrojavao poslednje sekunde, zatim Letonija nekoliko sekundi kasnije, a na kraju i Estonija.
Baltičke zemlje su presekle prekogranične visokonaponske dalekovode u istočnoj Letoniji, nekih 100 metara od ruske granice, delivši komade iseckane žice posmatračima za uspomenu.
Profimedia
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozdravila je taj potez kao novu eru slobode za region, u govoru na ceremoniji u Viljnusu zajedno sa liderima tri zemlje, preneo je Reuters.
"Ovi lanci dalekovoda koji vas povezuju sa neprijateljskim susedima biće stvar prošlosti", rekla je Fon der Lajen.
Sistemi su osmišljeni tako da tešnje integrišu tri baltičke zemlje sa Evropskom unijom i da unaprede energetsku bezbednost regiona.
Dve decenije čekanja
Baltičke zemlje pripremale su se za ovaj trenutak gotovo dve decenije otkako su postale članice Evropske unije i NATO 2004. godine. One su obnovile postojeću infrastrukturu i izgradile nove elektroenergetske linije, uključujući nekoliko kablova ispod mora prema Finskoj i Švedskoj, te ključnu kopnenu vezu s evropskom mrežom, "LitPol" liniju koja povezuje Litvaniju i Poljsku, prenosi CNN.
To je značilo da su samo nekoliko meseci nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu 2022. godine, sve tri zemlje bile u mogućnosti da prestanu da kupuju električnu energiju od Moskve.
Profimedia
No, Rusija je i dalje imala potpunu kontrolu nad funkcioniranjem mreže, balansirajući snabdevanje i potražnju i održavajući frekvenciju, izjavila je Suzan Nis, voditeljka projekta u nemačkom energetskom istraživačkom institutu Hemholc-Centrum.
Pre šest meseci, baltičke zemlje zvanično su obavestile Rusiju o svojoj nameri da "desinhronizuju" svoju mrežu, te da će 7. februara isteći takozvani BRELL (Belorusija, Rusija, Estonija, Letonija, Litvanija) sporazum koji uređuje zajedničku mrežu.
Takozvana BRELL elektroenergetska mreža gotovo je u potpunosti pod kontrolom Moskve i dugo je smatrana ranjivošću za tri baltičke države, prenosi BBC.
Ukupno je u projekt prenosa tri zemalja na mrežu EU-a uloženo oko 1,6 milijardi evra, a sredstva su uglavnom osigurana od strane EU.
Profimedia
Govoreći o nedavnom nizu sumnjivih sabotaža koje su uključivale električne kablove i gasovode u Baltičkom moru, Fon der Lajen je izjavila: "Postoji obrazac, i ne možemo ga ignorisati".
U poslednjih 18 meseci, najmanje 11 kablova koji prolaze ispod Baltičkog mora je oštećeno. U jednom nedavnom slučaju, brod iz ruske "flote iz senke" naftnih tankera optužen je za oštećenje glavne električne poveznice Estonije u Finskoj uvali. Kremlj je odbio da komentariše.
Litvanski predsednik Gitanas Nauseda pozvao je na sankcije protiv ruske flote, ističući da su nedavni incidenti "velika zabrinutost".
NATO nije direktno optužio Rusiju, ali je odgovorio pokretanjem nove patrole pod imenom "Baltic Sentry".
Komentari (0)