Biznis vesti

Najboljih deset kompanija za rad u Evropi za 2024. godinu: Zbog čega su radnici u ovim firmama zadovoljni?

Komentari

Autor: Euronews

23/12/2024

-

21:43

Najboljih deset kompanija za rad u Evropi za 2024. godinu: Zbog čega su radnici u ovim firmama zadovoljni?
profimedia - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Prema listi časopisa "Fortune" za 2024. godinu koja rangira 100 najboljih kompanija za rad u Evropi, ovo su one koje su se našle u TOP 10. Zašto su zaposleni tako visoko ocenili ove kompanije?

Kada je reč o profesionalnom radu, Evropa je prepoznata kao jedno od najpovoljnijih mesta na svetu.

Evropske zemlje dosledno se nalaze na vrhu liste po pitanju ravnoteže između poslovnog i privatnog života, prve su testirale četvorodnevnu radnu nedelju i nude neke od najviših prosečnih plata na svetu, zajedno sa dodatnim beneficijama za zaposlene.

Ali koje su kompanije na kontinentu najbolje za rad?

"Fortune" i "Great Place To Work" objavili su listu "Fortune 100 Best Companies to Work For Europe", koja je sastavljena analizom više od 1,3 miliona odgovora na ankete od više od dva miliona zaposlenih širom Evrope.

Kompanije koje su se našle na vrhu liste imale su zaposlene koji su bili motivisaniji za rad i zadovoljniji načinom rada u kompaniji, prenosi Euronews.

Na primer, prema blogu "Great Place To Work", tržišna studija je pokazala da u visokorangiranim kompanijama gotovo 90 odsto radnika ulaže dodatne napore da obavi posao, u poređenju sa samo 59 odsto u prosečnom evropskom radnom okruženju.

Takođe, utvrđeno je da je osećaj zajedništva bio ključan faktor, jer su radnici 108 odsto skloniji dodatnom zalaganju ako osećaju saradnju sa kolegama.

Unsplash

 

Pored toga, 86 odsto zaposlenih u ovim vodećim kompanijama izrazilo je nameru da ostane dugoročno, u poređenju sa samo 60 odsto u drugim radnim okruženjima, posebno oni koji su osećali da njihov rad ima smisla i pruža im osećaj svrhe.

Izveštaj je takođe pokazao da su stope inovacija u ovim kompanijama bile 66 odsto više, uglavnom zahvaljujući kontinuiranim obukama i prilikama za profesionalni razvoj koje kompanije pružaju.

*Ovo je lista 10 najboljih kompanija za rad u Evropi koju objavljuje "Fortune": 

  • DHL Express Europe, (sedište u Nemačkoj), 45.000 zaposlenih u Evropi
  • AbbVie, (sedište u SAD), 13.000 zaposlenih u Evropi
  • Hilti, (sedište u Lihtenštajnu), 18.270 zaposlenih u Evropi
  • Hilton, (sedište u SAD), 22.972 zaposlena u Evropi
  • Cisco, (sedište u SAD), 13.212 zaposlenih u Evropi
  • Stryker, (sedište u SAD),14.290 zaposlenih u Evropi
  • Allianz, (sedište u Nemačkoj) 100.000 zaposlenih u Evropi
  • Specsavers, (sedište u Ujedinjenom Kraljevstvu), 35.140 zaposlenih u Evropi
  • Agilent Technologies, (sedište u SAD), 4,690 zaposlenih u Evropi
  • Chiesi Europe, (sedište u Italiji), 4.734 zaposlena u Evropi
  • Ravnoteža između poslovnog i privatnog života bila je ključni faktor za visoke pozicija kompanija na listi i jedan od aspekata koji su zaposleni najviše cenili.

    Visok procenat zaposlenih, oko 85 odsto, koji rade u jednoj od najboljih kompanija, rekao je da ih podstiču da održavaju ravnotežu između rada i privatnog života, dok je 92 odsto izjavilo da mogu uzeti slobodno vreme kad god je potrebno.

    Pravednost na radnom mestu takođe je igrala značajnu ulogu u visokim ocenama nekih kompanija.

    Zaposleni u tim kompanijama naveli su da su promene u radnom okruženju bile pravedne (78 odsto), da su dobijali pravičan deo profita kompanije (70 odsto) i da njihovi menadžeri nisu pravili razlike među zaposlenima (81 odsto).

    Ovaj osećaj pravednosti bio je povezan i sa spremnošću zaposlenih da usvoje alate veštačke inteligencije (AI) u svom radu.

    Samo oko trećine ispitanika (34 odsto) iz cele evropske studije izjavilo je da su uzbuđeni zbog korišćenja AI alata, dok su oni koji su verovali da su njihove kompanije pravedne imali 29%odsto veću verovatnoću da će biti uzbuđeni zbog AI alata.

    Koje su vodeće industrije u Evropi?

    Dok evropski radnici i dalje pokazuju određenu rezervisanost prema AI tehnologijama, tehnološki sektor generalno nije dominantan u Evropi kada je reč o poslovima.

    Ovo je u suprotnosti sa SAD-om, gde su tehnološke kompanije kao što su "Nvidia", "Microsoft" i "Google" među najboljima i predvode AI bum.

    U Evropi, međutim, mnoge vodeće kompanije dolaze iz tradicionalnijih industrija poput fosilnih goriva, automobilske industrije i finansija, što je pokazala i nedavna lista "Fortune 500".

    profimedia

     

    Na vrhu liste je najveća evropska kompanija, nemački proizvođač automobila Volkswagen, zatim dve kompanije iz sektora nafte i gasa, britanski "Shell i francuski "TotalEnergies".

    Prema "Fortuneu", iako se samo 15 kompanija na ovogodišnjoj listi nalazi u tehnološkom sektoru, tradicionalne kompanije takođe otvaraju vrata inovacijama usvajanjem tehnologija automatizacije.

    Na primer, "Volkswagen" je ranije ove godine najavio integraciju AI chatbota ChatGPT u glasovne asistente u nekim svojim vozilima.

    Pored toga, kompanija za fosilna goriva "Shell" usvojila je AI u svojim operacijama, kao što je korišćenje AI tehnologije u istraživanju i proizvodnji na dubokim morima, s ciljem poboljšanja efikasnosti, ubrzavanja procesa i povećanja proizvodnje.

    Komentari (0)

    Biznis