PKS dodelila nagrade za 11 najboljih doktorskih disertacija sa primenom u privredi
Komentari29/11/2024
-08:19
Privredna komora Srbije dodelila je u četvrtak nagrade za 11 najboljih doktorskih disertacija sa originalnim naučnim doprinosima od izuzetnog značaja u određenoj naučnoj oblasti, sa direktnim ili potencijalnim značajem za primenu u privredi.
Direktor Sektora za podršku članstvu i sistemu RPK i PK Beograda Miloš Jelić istakao je da je u poslednjih 56 godina prijavljeno više od 1.000 doktorskih disertacija, što pokazuje veliku zainteresovanost akademske i naučne zajednice da doprinesu unapređenju privrede Srbije, zbog čega će se tradicija nagrađivanja nastaviti i u budućnosti.
"Radićemo na tome da i ove godine radovi dobiju svoju što bržu primenljivost u privredi i promovisaćemo ih kako bi došli do realnih pilot rešenja u odgovarajućem sektoru", rekao je Jelić.
"Žiri je ove godine imao 21 člana medju kojima su profesori svih naših najboljih državnih i privatnih univerziteta. Pre svega se gledala naučna zasnovanost i relevantnost, što se potvrđuje brojem objavljenih radova u međunarodnim naučnim časopisima, kao i originalan naučni doprinos", objasnio je Kuzmanović.
Prema njegovim rečima, najbitniji deo akcije nagrađivanja radova u organizaciji PKS jeste primenljivost istih u privredi Srbije zbog velikog potencijala koji imaju na njen razvoj.
Pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Jović naglasio je da zajednički zadatak PKS, Ministarstva prosvete i drugih ministarstava podrazumeva da se u budućnosti još više povežu privreda i akademska zajednica, čime će se omogućiti transfer znanja fakulteta, univerziteta i naučnih organizacija u privredu zemlje i tako pomoći razvoju države.
Pomoćnik ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Marina Soković rekla je da je jedan od glavnih strateških ciljeva Ministarstva nauke zadržavanje mladih naučnika u Srbiji.
"Ministarstvo nauke prepoznaje značaj angažovanja mladih istraživača i u poslednjih nekoliko godina smo angažovali oko 2.500 hiljade njih u rad naučno istraživačkih organizacija", istakla je Soković i dodala da će od ove godine mladi istraživači imati priliku da se prijave na poziv za talentovane mlade istraživače putem platforme Biram nauku.
V.d. pomoćnika ministra za javnu kulturu i diplomatiju Ljiljana Nikšić izjavila je da akcioni plan delovanja prema Srbima u inostranstvu kojih ima 5.100.000 u oko 100 zemalja podrazumeva neophodno umrežavanje znanja kojim se naučna dijaspora može unaprediti i doprineti progresu zemlje.
"Sektor za javnu i kulturnu diplomatiju koji je formiran pre deset meseci neguje naučnu diplomatiju koja je njegova važna grana i ono što dokazuje da je naša moć u znanju jeste činienica da trenutno 15 srpskih eksperata učestvuje u svetskim naporima na istraživanju "Božje čestice" u Ženevi", objasnila je Nikšić.
Predstavnik nagrađenih Goran Vasilić izjavio je da nagrada predstavlja veliki podsticaj pripadnicima akademskih i naučnih zajednica za dalji rad.
Odluku o najboljim radovima doneo je stručni žiri koji uključuje renomirane profesore sa fakulteta Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
Tradicija nagrađivanja naučnih radova sa aplikativnom vrednošću za privredu traje 56 godina i utemeljena je u okviru Privredne komore Beograda.
Komentari (0)